مقاله مقایسه ساختمان و طرز کار انواع موتورهای الکتریکی
کد مطلب : 309
تاریخ : دوشنبه 29 مهر 1392 - 04:08

مقایسه ساختمان و طرز کار انواع موتورهای الکتریکی

یک موتور الکتریکی ، الکتریسیته را به حرکت مکانیکی تبدیل می‌کند. عمل عکس آن که تبدیل حرکت مکانیکی به الکتریسیته است، توسط ژنراتور انجام می‌شود. این دو وسیله بجز در عملکرد ، مشابه یکدیگر هستند. اکثر موتورهای الکتریکی توسط الکترومغناطیس کار می‌کنند، اما موتورهایی که بر اساس پدیده‌های دیگری نظیر نیروی الکتروستاتیک و اثر پیزوالکتریک کار می‌کنند، هم وجود دارند.
ایده کلی این است که وقتی که یک ماده حامل جریان الکتریسیته تحت اثر یک میدان مغناطیسی قرار می‌گیرد، نیرویی بر روی آن ماده از سوی میدان اعمال می‌شود. در یک موتور استوانه‌ای ، روتور به علت گشتاوری که ناشی از نیرویی است که به فاصله‌ای معین از محور روتور به روتور اعمال می‌شود، می‌گردد.
اغلب موتورهای الکتریکی دوارند، اما موتور  خطی هم وجود دارند. در یک موتور دوار  بخش متحرک (که معمولاً درون موتور است)  روتور و بخش ثابت استاتور خوانده می‌شود.

 

 


 ابتدا قبل از خرید فایل ورد جهت مشاهده کامل محتوای مقاله فایل پی دی اف را رایگان دانلود کنید

دانلود فایل PDF

pas:plcforall.ir

 موتور شامل آهنرباهای الکتریکی است که روی یک قاب سیم پیچی شده است. گر چه این قاب  اغلب آرمیچر خوانده می‌شود، اما این واژه عموماً به غلط بکار برده می‌شود. در واقع آرمیچر  آن بخش از موتور است که به آن ولتاژ ورودی اعمال می‌شود یا آن بخش از ژنراتور است که  در آن ولتاژ خروجی ایجاد می‌شود. با توجه به طراحی ماشین ، هر کدام از بخشهای روتور یا  استاتور می‌توانند به عنوان آرمیچر باشند. برای ساختن موتورهایی بسیار ساده کیتهایی را در  مدارس استفاده می‌کنند.

  

خرید 

     این مقاله در 19 صفحه با فرمت word میباشد

  قیمت خرید شتاب : 3000 تومان

   توجه:بعد از خرید اینترنتی مقاله به ایمیل شما ارسال خواهد شد.


TB1400 آموزش کامل تابلوهای برق  
EB1001 مجموعه کتاب های مهندسی برق 1200کتاب ورفرنس برق
3DVD

OA1001

نرم افزارDigsilent همراه با آموزش ویدیویی وراهنمای کامل فارسی

 

OA1001 استاندارد های صنعت برق ایران

 

 

 

 


منبع : جامعه مجازی کاپا
لینک این مطلب : http://plcforall.ir/p309